Ambulancia Chorvatsky Grob

Čo robiť ak mám ochorenie horných dýchacích ciest?

23.03.2024

90 – 95 % všetkých infekcií horných dýchacích ciest je vyvolaných rôznymi respiračnými vírusmi, a preto len malá časť z celkového počtu infekcií má byť liečená antibiotikami. Antibiotiká ordinuje lekár po vyšetrení a dôkladnom zvážení. Nadužívanie antibiotík môže viesť k tomu, že nám pri vážnej infekčnej bakteriálnej chorobe už nezaberú. V ambulancii poznáme epidemiologickú situáciu (aké ochorenie sa šíri) a podľa toho dávame aj pacientom pokyny. 
Ak máte prejavy: vysoké teploty aj 5-7 dní, k tomu suchý dráždivý kašeľ, bolesti hrdla, upchatý nos, výraznú bolesť hlavy, svalovú slabosť, bolesti lýtkových svalov, chrbta, výraznú únavu, pocit na zvracanie a bolesti brucha, ide pravdepodobne o vysoko infekčné ochorenie vírusového pôvodu ako napríklad Covid 19 alebo chrípka a antibiotiká sú teda neúčinné. Priebeh ochorenia závisí na stave imunitného systému a organizmus sa s ochorením musí popasovať sám.
Prvé dni si podávajte liečbu podľa výskytu priznakov:
- LIEKY OD TEPLOTY A BOLESTI- paralen, panadol, nurofen, ibuprofén /viď nižšie /
- LIEKY NA KAŠEĽ – voliť liek treba podľa typu kašľa:
- na suchý a zmiešaný kašeľ - napríklad stoptussin, tussin, sinecod, pleumolysin..
- Pri vlhkom kašli - napríklad solmucol, erdomed, ambrobene, mucosolvan, prospan...
- Toaleta nosa je veľmi dôležitá a aj KVAPKY DO NOSA - napríklad nasivin, olynth, otrivin, sanorin, muconasal plus, nepoužívať však viac ako 7 dní
- Ak máte BOLESŤ HRDLA – Tantum verde, Florsalmin, Neoangin, JOX, Glimbax...(Dorithricin je lokálne antibiotikum, pri chrípke neúčinné!!!)
- LIEKY NA PODPORU IMUNITY- Imunoglukan akut, Rhinnimun akut, Kaloba, zinok, D- vitamín 2000IU, Cordyceps, echinacea, vit. C aspoň 1000mg
- veľmi dôležitý je KĽUDOVÝ REŽIM, veľa spánku, ľahká strava, ovocie, čaj s medom.
Potrebujete predovšetkým kľud, horeuvedené lieky a ak sa stav nelepší po niekoľkých dňoch domácej liečby, vyhľadajte lekárske vyšetrenie.
🦠KEDY VYHĽADAŤ LEKÁRA:
ak pretrváva teplota viac ako 3-4 dni bez toho, že by sa skracovali intervaly medzi výstupmi teploty
ak máte veľmi výraznú bolesť hrdla, nemôžete prehĺtať
ak máte sťažené dýchanie, chrčíte alebo pískate na hrudníku, ak máte astmu alebo alergiu
ak máte iné závažné chronické ochorenia alebo vysoký vek
Platí ale že ak stav nezvládate, máte pochybnosti, kontaktujte nás ihneď e-mailom,  optimálne však v čase medzi 7:00 - 8.00. Ozveme sa Vám a poradíme ihneď ako to prevádzka ambulancie dovolí.
Zvýšená teplota a horúčka môže mať rôzne príčiny.
Najčastejšie je to infekcia - vírusová alebo bakteriálna. Je dôkazom toho, že organizmus bojuje s infekciou, mobilizuje imunitný systém. Rozlišujeme zvýšenú teplotu /do 38 °C/ a horúčku /nad 38 °C/.
Zvýšenú teplotu neriešime podávaním žiadnych liekov, zábalov ani sprchovaním či kúpeľom. Zabezpečte si dostatočný prívod tekutín, a musíte mať pokojný režim. Zostávate doma, ak potrebujete PN, napíšte e-mail, existuje elektronická DPN, ktorú Vám vystavíme.
Pri teplote nad 38 °C už podávajte lieky na zníženie teploty.
Používame lieky s účinnou látkou:
PARACETAMOL – Paralen/Panadol
IBUPROFEN - Nurofen, Brufen, Ibalgin ak horúčka ustúpi, máte teplotu do 38 °C, nie je dôvod podávať ďalší liek. Zabezpečte si dostatočný pitný režim.
Niekedy sa stane, že horúčka po podaní lieku klesne, ale znova stúpne nad 38°C skôr ako o 6 hodín. V takom prípade podáme liek s inou účinnou látkou /po paracetamole ibuprofen alebo naopak/.
Ak je nad 39°C, okrem vyššie uvedeného spôsobu podávania liekov, môžeme sa krátko osprchovať vlažnou vodou, kedy odparovaním vody z povrchu tela dochádza k odoberaniu tepla alebo si dajte pod pazuchy alebo na triesla niečo chladené, prípadne si spravte klasický zábal, čo vedie k ochladeniu organizmu. Pri teplote sa nezahrievajte, naopak treba sa chladiť, často pomôžu viac tieto fyzikálne metódy ako lieky.
Zhrnutie:
Čo robiť prvé 3 dni ak mám príznaky infekcie dýchacích ciest:
Ak sa cítite zle kontaktujte nás telefonicky alebo e mailom za účelom konzultácie liečby a vystavenia elektronickej PN
dohodnite sa na práci z domu a prostredníctvom telekonferencií,
zdržiavate sa v izbe mimo ostatných členov domácnosti,
pri presune po domácnosti a k lekárovi noste rúško,
dôsledne dodržiavajte hygienu rúk, kašlite a kýchajte iba do jednorazových vreckoviek, ktoré okamžite zahodíte,
priebežne dezinfikujte povrchy a predmety v domácnosti,
miestnosť často a výdatne vetrajte,
ak má domácnosť iba jednu kúpeľňu a toaletu, používajte ju vždy posledný
ochrana osobných údajov